< Înapoi la Pagina Răzvan Petre
de Răzvan Petre
Din comunicările spiritiste realizate de Nina Petre cu spiritul lui Michael Jackson (MJ) am aflat că acelasi Spirit fusese întrupat anterior si în marele yoghin si filosof Sri Aurobindo (SA). Cum ambele personalităti au marcat secolul XX, în moduri diferite, este de interes stiintific să putem descoperi asemănări si deosebiri dintre cei doi oameni.
|
Sri Aurobindo (15 August 1872 – 5 Decembrie 1950) a fost un nationalist indian, luptător pentru independenta tării sale, un important poet de limbă engleză, filosof si yoghin. Viziunea sa asupra progresului umanitătii si evolutiei spirituale se poate sintetiza în cuvintele sale proprii: “Omul este o fiintă de tranzitie. El nu este finalul. Pasul de la om la supraom este următoarea etapă evolutivă pământească. Este inevitabilă, pentru că aceasta este intentia Spiritului si logica proceselor Naturii.” [sursa: Wikipedia.org] Michael Joseph Jackson (29 August 1958 – 25 Iunie 2009) a fost un artist american si filantrop. Supranumit si “Regele muzicii pop”, Jackson este considerat ca cel mai de succes artist de divertisment al tuturor timpurilor, ca si unul dintre cei mai influenti. Contributia sa în muzică, dans si modă, împreună cu o viată personală mult-mediatizată l-au făcut un personaj popular în întreaga lume. [sursa: Wikipedia.org] |
Ambii au urmat o dietă vegetariană strictă.
SA a experimentat postul prelungit fără aparitia devitalizării. Acelasi lucru l-a făcut si MJ, dar lipsindu-i suportul practicii yoga, a avut de suferit.
SA a experimentat la un moment dat si îngurgitarea unei mari cantităti de otravă, pe care a neutralizat-o prin puterea mintii sale antrenate. MJ nu a avut retineri în a consuma substante periculoase, în schimbul obtinerii unei vitalităti nefiresti.
Idealul lui SA nu a fost numai de a-l găsi pe Dumnezeu în spirit, ci de a-L coborî în materie si în inconstient. A dorit cu ardoare propria sa transformare interioară din om în supraom (ca model de fiintă a viitorului). La MJ observăm aceeasi dorintă de a se transforma, care a luat forma schimbărilor exterioare (în vestimentatia excentrică, mod de trai si aspect facial). Amândoi au dorit să facă imposibilul, într-un sens nobil, SA depăsindu-si conditia psihică de om, iar MJ, conditia fizică.
SA a încercat să realizeze mai mult decât purificarea subconstientului propriu; a dorit să extindă acest proces la nivelul subconstientului colectiv, pentru ca întreaga planetă să se spiritualizeze mai repede. Si-a propus un scop pe care nu l-a putut îndeplini, dar a voit neapărat să realizeze Imposibilul. MJ a fost o personalitate care a sprijinit cele mai multe organizatii umanitare din lume, aspect pentru care a intrat si în Cartea Recordurilor. În unele dintre cântecele sale răzbate mesajul de pace si înfrătire între oameni, pentru a "vindeca planeta" (Heal the World, We Are the World etc).
SA ajunsese la o extraordinară puritate a fiintei, în ultimii 24 de ani retrăgându-se în solitudine aproape totală. Tinea legătura cu lumea doar prin cei câtiva apropiati ai săi si prin corespondenta cu discipolii săi în Yoga Integrală, răspânditi în întreaga lume. MJ era de o ingenuitate rară, fiind chiar considerat, la un consult psihiatric, ca având profilul psihologic al unui băiat de 10 ani. Si MJ prefera izolarea fată de lume, poate si din cauza celebritătii.
SA era un mare învătat, erudit, educat în cultura europeană. A avut preocupări artistice, dintre care amintim poezia si pictura. MJ era un artist înnăscut, având ca preferinte muzica, lectura, pictura, desenul, dansul, actoria, sculptura. Este binecunoscută inspiratia poetică pe care o avea SA, poemul său "Savitri" având circa 24000 versuri. Chirurgul plastician al lui MJ relatează cum acesta a scris versurile de la "Billie Jean" în trei minute. "Mi-a spus că versurile, pur si simplu, îi veneau în minte, continuu", relatează medicul.
SA a întemeiat un ashram la Pondichery, în sudul Indiei, unde s-a retras în ultimii 30 de ani ai vietii. MJ si-a construit si el un loc de retragere numai al lui, Neverland, în însorita Californie.
La amândoi putem găsi în aceeasi măsură Geniul, Universalitatea, Celebritatea si Excelarea în activitatea pe care si-au propus-o.
Este remarcabilă similitudinea privind rolul tatălui în viata fiecăruia din cei doi oameni celebri. Tatăl lui SA l-a privat total de influenta culturii indiene, în care se născuse de fapt, acesta apreciind suprematia celei britanice. Astfel, SA a fost educat complet în canoanele civilizatiei europene, fiind ferit de orice influentă indiană, “spre binele lui”. Tatăl lui MJ l-a privat de copilărie, punându-l să cânte în regim profesionist încă de la vârsta de 10 ani, tot “spre binele lui”. Ambii si-au compensat ulterior aceste frustrări. După întoarcerea din Anglia, SA a învătat singur limba bengali si sanscrita, lăsându-se absorbit de traditia spirituală indiană. La rândul său, MJ si-a construit o fermă unde să-si poată trăi toate plăcerile copilăriei de la care fusese oprit.
Se spune că SA cobora în infern, în timpul meditatiilor sale, pentru a salva sufletele înlăntuite în întunericul spiritual. În schimb, MJ a scos vestitul videoclip Thriller, despre filmele de groază cu monstri si cadavre trezite la viată. Explicatia ar putea fi aici trauma psihică suportată în copilărie de MJ din partea tatălui său, dar si reminiscentele “aventurilor spirituale” din viata anterioară.
SA făcuse închisoare pentru idealurile sale privind independenta Indiei, fiind un revolutionar activ, pus sub urmărire de autoritătile britanice ca un agitator foarte periculos. În schimb, MJ se auzea că s-ar teme de microbi. Totusi, în ultimii ani, MJ începuse să demaste public, cu curaj, unele minciuni răspândite în mass-media americană, unii speculând chiar că acesta ar fi, de fapt, motivul uciderii sale.
SA îsi învingea neputintele fizice doar cu ajutorul mintii sale foarte puternice si bine antrenate. În schimb, MJ nu îsi cunostea nevoile propriului organism, bazându-se numai pe opinia doctorilor si pe medicamentele prescrise de ei.
Ceea ce îi izbea pe interlocutori la contactul cu SA era linistea pe care o emana, pacea si tăcerea gândurilor care îi molipseau instantaneu. Cariera lui MJ în industria divertismentului pare a fi total opusă, mai degrabă agitând mintea si trupul consumatorilor de muzică pop. Totusi, cei care ajungeau să stea în particular cu MJ observau că acesta parcă aterizase din altă lume, în contrast cu imaginea sa de pe scenă. Elisabeth Taylor îl descrie ca fiind un om “foarte curios, doritor să învete, inteligent, plin de emotii profunde, vulnerabil si inocent”. [http://www.michaeljackson.com/us/blog/elizabeth-taylor-speaks-about-michael-jackson]
Totusi, aceste diferente, alăturate nenumăratelor asemănări de esentă, vin de fapt să întărească ideea legăturii strânse dintre cele două încarnări ale aceluiasi spirit. Aceasta pentru că semintele karmice pot germina în moduri diferite, în functie de circumstantele concrete ale vietii, sau pentru că excesele dintr-o viată cheamă excese opuse în viata următoare.
Alăturarea ultimelor două vieti ale acestui spirit exceptional ne oferă o expresie cât se poate de vie a dictonului budist, aparent absurd: "Nirvana* este totuna cu Samsara**".
* Nirvana = starea psihică a marilor realizati spirituali, care nu mai sunt obligati a se reîncarna.
** Samsara = roate reîncarnărilor la care sunt supusi oamenii ce încă nu s-au iluminat spiritual pe deplin.
23 iulie 2009
Răzvan PETRE
În rubrica IN MEMORIAM puteti citi biografiile celor două personalităti:
Puteti viziona pe You Tube înregistrarea video a două dintre
comunicările telepatice cu spiritul destrupat al lui Michael Jackson
realizate de Nina Petre:
24 iulie
2009 |
18 iunie 2010 (
1,
2,
3
)