<  Înapoi la Cenaclul "Unimea"


🎜 „Viaţa nu e alb şi negru” (symphonic pop)

Text: Laura Averchi
Muzică şi versuri: EnlivenMusic AI-generated

Director artistic Răzvan A. Petre (Arpeji)

  Link melodie: youtube.com/shorts/bPBW-4aX4UY

Totul e atât de magic
Atât de nou și proaspăt
Aerul parcă zâmbește
Pe piele joacă vântul cald

Dar egoul stă la fereastră
Și scrie aceeași poveste
Vede lumea ca pe-o rană
În alb și negru 
Doar atât

Ține viața într-o ramă
Strâns
Îi e teamă să o lase
Plâns

Viața nu e alb și negru
Existența e culoare care scânteie
Se admiră singură
Curge
Nu se teme
Nu se satură de ea
Nu se oprește

Dacă ai vedea cum vibrează Viața
Nu ai mai vâna un viitor perfect
Nu poți lustrui ceea ce e deja lumină
Nu poți optimiza un suflet Întreg

Egoul vede doar haos
Și vrea să tragă linii drepte
Îndreaptă drumuri imaginare
După frici
După concepte

Își pictează judecăți
Doar cu două culori reci
Dar Viața bate din aripi
În fiecare fir de cer

O aude
Dar o traduce
Greșit
O măsoară
O desparte
De sine

Miracolul e blând și simplu
Viața se privește-n tot
În fiecare chip
În iarbă
În cel ce plânge
În cel ce zic că-s “eu”

Nu lipsește din nimic
Nici din umbră
Nici din drum
Tot ce cauți atât de febril
Te privește deja
Acum

cântec publicat în 25 iunie 2026

< Sus >