<  Înapoi la Pagina Răzvan Petre


YouTube Shorts - texte (1)

de Răzvan-Alexandru Petre

Opreşte hipnoza 3GG !

Să fii treaz este cel mai simplu lucru cu putinţă. E mult mai dificil să menţii hipnoza gândurilor. Care gânduri? Cele trei gânduri grele cu care îţi creezi o realitate fictivă, ireală. Iată-le:

Te simţi mereu tensionat, din cauză că întreţii această hipnoză 3 G.G. (adică trei Gânduri Grele). În mod natural, le-ai uita şi ai redeveni treaz. Oare n-ai vrea să renunţi la aceste gânduri pe care ţi le repeţi continuu cât e ziua de lungă?! Pur şi simplu, uită-le! Rămâi în starea ta naturală, fără ele. E mult mai relaxant, plăcut, liniştitor.

Ia-ţi o clipă liberă şi adu-ţi aminte că tot repeţi în minte cele trei sloganuri, de-ai ajuns să le crezi adevărate. E doar propagandă, nu le mai promova. Relaxează-te şi le elimină pe rând din cap, cu delicateţe, dar fermitate. Obiceiurile proaste se schimbă prin perseverenţă.

Aşa că, scrie-le, iar şi iar, pe ecranul minţii cu marker fosforescent şi apoi şterge-le cu buretele. Să vezi atunci ce bine te simţi...! Deja vei începe să te simţi mai bine doar la gândul că urmează să ţi le ştergi.

Dar păstrează acest secret doar pentru tine:

  Link YouTube short (20 iul 2025): youtube.com/shorts/fn0wNkIykBg

noile sloganuri

< Sus >

Relaxarea perfectă: Uită de roluri !

Dacă ar fi să aleg cea mai bună asană, o singură asană din toată hatha-yoga, ea ar fi Shavasana (postura cadavrului). Deşi pare cea mai simplă fizic, totuşi este ceva mai complexă psihic.

Întinde-te la sol pe spate (pe o saltea curată), cu picioarele şi mâinile uşor depărtate de corp şi ochii închişi. Respiră calm şi conştient. Începe să-ţi relaxezi fiecare grup de muşchi, începând de jos în sus, sau de sus în jos, ca să nu uiţi vreunul. Pare simplu, dar vei descoperi că tensiunile psihice fac să-ţi rămână încordaţi unii muşchi. Nu-i nimic, perseverează în fiecare zi, iar cu timpul vei reuşi să te relaxezi tot mai bine.

Şi iată cheia succesului pentru relaxarea perfectă:

Aceste momente pe care ţi le-ai rezervat pentru yoga este un timp când rămâi singur cu tine. Acum eşti liber de toate obligaţiile şi în deplină siguranţă. Lasă deoparte toate rolurile pe care le joci zilnic sau doar ocazional. Ieşi din rolul de soţie, soţ, părinte sau copil, elev sau profesor, lucrător sau specialist, angajat sau patron, iubit sau iubită... şi chiar rolul de cetăţean. Toate sunt măşti sociale de care nu mai ai nevoie.

Ce rămâne când elimini toate rolurile din viaţa ta? Fără niciun rol, eşti nimeni şi nimic. Nu-i aşa că e minunat să fii nimeni?! N-ai nicio obligaţie, simţi libertatea de a fi nimic. Asta e adevărata relaxare după care tânjeai. Rămâi în ea cât poţi de mult.

Dacă ai norocul să nu mai ieşi niciodată din ea, vei trăi raiul pe pământ. Dar chiar şi câteva minute dacă evadezi din toate rolurile şi vei auzi, pentru prima dată în viaţă, cum cântă păsările...

  Link YouTube short (29 iul 2025): youtube.com/shorts/k6_FKhigSfQ

relaxarea perfecta

< Sus >

Dumnezeu înseamnă "fără eu"

Nicio creatură nu are conştiinţă de sine, în afară de om. Şi totuşi, unele specii de animale superioare au şi ele un EU SUBTIL, deci conştiinţă de sine. Sunt maimuţele antropoide, elefanţii, delfinii şi orcile.

Ca un subprodus al eu-lui subtil, la specia umană apare EGO-UL, care exacerbează instinctele primare şi adaugă noi tendinţe neplăcute. Omul stăpânit total de ego este considerat primitiv, sălbatic, slujindu-se numai pe sine.

Odată cu evoluţia, excesele ego-ul încep să fie controlate de SUPRAEGO. Acesta ne face oameni morali şi tot mai spirituali. Totuşi, în fiecare om zace atât fiara, cât şi îngerul, în proporţii diferite la momente diferite.

Mai presus de supraego este EUL SUBTIL. El poate fi experimentat în stările de hipnoză, când omul pierde controlul conştient. Atunci la cârma fiinţei trece acest observator tăcut şi detaşat, de care habar nu aveam.

dumnezeu = fara eu

Dar evoluţia merge mai departe. La un moment dat, conştiinţa de sine separat se dizolvă (nu ştim de ce, la fel cum nu ştim de ce a apărut). Atunci dispare şi separarea de restul universului, iar mintea este ILUMINATĂ că nu există decât Dumnezeu. Totul, absolut totul este El, Sursa, Taina. Nu există niciun eu nicăieri. Eul subtil este o creaţie temporară în sânul ÎNTREGULUI. O iluzie pe care şi-o produce Dumnezeu de bunăvoie.

Deşi nici celelalte creaturi nu au conştiinţă de sine, totuşi, numai OMUL-FĂRĂ-EU poate înţelege şi comunica această evidenţă. Omul eliberat nu se simte superior faţă de un animal, fiindcă el distinge clar Realul NEMANIFESTAT şi nu mai pune atâta preţ pe APARENŢELE manifestate.

Omul TREZIT nu mai are aderenţă la preocupările lumii, dar tot se mai simte o persoană separată de restul universului, încă având un eu subtil. Pe de altă parte, omul ELIBERAT sau ILUMINAT a pierdut chiar şi eul subtil şi acum nu mai are ce pierde. Nu mai simte că ar exista în el o persoană care să vrea altceva decât vrea Dumnezeu. E una cu Divinul.

Când omul moare, SUFLETUL său, adică eul subtil, va merge într-un plan astral potrivit cu încărcătura sa egotică: fie un plan mediocru, fie unul cu vibraţie foarte rafinată. În toate aceste cazuri, sufletul sau EUL SUBTIL se va reîntoarce pe Pământ prin reîncarnare.

Numai dacă omul s-a ELIBERAT de eul subtil, atunci nu mai are cine sau ce să se reîncarneze. Sufletul s-a dizolvat complet în Infinitate. Rămâne doar ceea ce a existat dintotdeauna: Fără eul. Desigur, eul subtil poate dispărea chiar şi după moarte, în planul subtil unde ajunge. Eliberarea depinde numai de GRAŢIA divină.

Adevăratele SPIRITE sunt totalmente fără eu. Ele intermediază voinţa divină nemanifestată. Sunt mâinile cu care Dumnezeu modelează lumea. Un spirit poate anima foarte multe suflete care trăiesc simultan, prin urmare, are mai multe istorii sau lanţuri de reîncarnare.

  Link YouTube short (14 aug 2025): youtube.com/shorts/eV3uB9ljcqE

< Sus >

Făt-Frumos şi Dragonul-Lucifer

Sunt bine-cunoscute cel puţin trei rase „extraterestre”: venusienii, reptilienii şi cenuşiii. Micii cenuşii au devenit imaginea cea mai notorie pentru extratereştri.

grey alien

Totuşi, reptilienii ne dau cei mai mulţi fiori de teamă, pe bună dreptate. Sunt humanoizii cu cap de şopârlă şi piele de şarpe sau cu solzi.

reptilian alien

Zeul mayaşilor Quetzalcoatl, „Şarpele cu pene”, este totuna cu Dragonul zburător din China şi cu Balaurul din basmele româneşti – toţi reptilieni, humanoizi care aveau aparate de zbor şi secrete tehnologice.

Această rasă „prometeică” a iniţiat omenirea în tainele prelucrării materiei şi altor tehnologii, care au avansat-o rapid.

În schimb, se pare că reptilienii exploatau oamenii în interesele lor obscure. Cum-necum, la un moment dat, altă rasă „extraterestră” care ne protejează a decis că reptilienii trebuie înlăturaţi de pe suprafaţa Pământului. Erau venusienii sau hiperboreanii sau pleiadeenii, cei cu părul blond, ochii albaştri şi foarte frumoşi, semănând perfect cu scandinavii.

nordic alien

Războiul dintre venusieni şi reptilieni (numiţi „naga” în India) este documentat în vechile scrieri sanscrite, unde se vorbeşte despre „vimana”, aparate de zbor similare cu cele din prezent, dotate cu raze laser mortale.

vimana

Semne ale acestui război există în mai multe locuri din lume. Pe locul fostelor aşezări Sodoma şi Gomora s-au găsit urmele unei explozii atomice. Vestigiile de la Puma Punku sugerează şi acolo o explozie devastatoare, pe lângă o tehnologie uimitoare de prelucrare a rocilor.

puma punku ruins

Reptilienii au fost învinşi şi s-au retras în baze subterane. Acest fapt istoric important este menţionat şi în Biblie, unde se mai relatează că un balaur (adică, reptilian) care cerea periodic jertfe umane (probabil, pentru experimente genetice) a fost ucis de Sfântul Gheorghe. Deci, pentru claritate, Lucifer nu a fost alungat pe Pământ, ci sub pământ.

sf. gheorghe si balaurul

Agresivitatea şi abilitatea luciferică a rămas înscrisă şi în folclorul românesc, unde Făt-Frumos (adică, venusienii cei frumoşi) a învins Balaurul cu mai multe capete (adică, grupurile de reptilieni), care răpea domniţe (cu care încercau eugenia rasei lor).

FAPT: În zilele noastre, unii exploratori sau oameni simpli s-au întâlnit cu aceşti reptilieni în peşteri sau cavităţi subterane, arătându-se foarte agresivi cu noi.

Deci între rasa umană şi cea reptiliană a existat o relaţie iniţială de respect mutual şi ajutor, care s-a transformat mai târziu în exploatare şi ură, fiind în final tranşată cu ajutorul venusienilor, care i-au alungat în subteran. Nu suntem noi stăpânii Pământului şi nici vârful lanţului trofic.

  Link YouTube short (3 aug 2025): youtube.com/shorts/43o7QQA63qA

< Sus >

Răzvan A. Petre
23 septembrie 2025